Határtalanul kirándulás Erdély történelmi tájain
A múlt héten iskolánk 22 tanulója 4 kísérő tanárral 6 napos erdélyi kiránduláson vett részt a „Határtalanul tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” program keretében.
Hétfő hajnalban álmosan, de várakozással tele indult el a csapat. Nagyszalontán Arany Jánosra emlékeztünk, a szoborparkban koszorút helyeztünk el nagy költőnk szobránál. Nagyváradi városnéző sétánkat a főtéren kezdtük, a színházat, az EMKE kávéházat, a Sas Palotát, a szecessziós stílusú épületeket néztük meg, majd a székesegyházhoz sétáltunk. Ezt követően a várban Szent László király és Nagyvárad kapcsolatáról beszélgettünk. A Király-hágón ebédeltünk, megkóstoltuk a “mics”-et. Bánffyhunyadon megnéztük a református templomot, meghallgattuk a kántor úr előadását a templom történetéről, a bánffyhunyadi református gyülekezet életéről, majd zsoltárénekléssel, imával kértünk áldást utunkra. A nap kalandos túrával zárult: végigsétáltunk a Hesdát- patak mentén a Tordai- hasadékon. A fárasztó, de számtalan érdekességet, látnivalót nyújtó nap végén Aranyosgyéresen a Tiver Hotelben költöttük el vacsoránkat, majd pihentük ki a fáradalmakat.
Kedden a bőséges reggeli után ismét buszra szálltunk, s Erdőszentgyörgyön megnéztük a Rhédey- kastélyt. A gyönyörű, kazettás mennyezetű református templomban imádkoztunk. Bözödújfalunál megálltunk az összetartozás templománál, a kopjafás falunál. A kőrispataki szalmakalap múzeumban találkoztunk Szőcs Lajossal, akit már régi ismerősként, barátként üdvözölhettünk, hiszen többször járt Vésztőn a hagyományos népművészeti táborunkban. A kőrispataki általános iskolás gyerekek segítettek nekünk a szalmafonás rejtelmeinek megismerésében, játszottunk együtt, beszélgettünk az iskolák közötti hasonlóságokról, különbségekről. Átadtuk a kőrispataki kisiskolásoknak vitt mesekönyveket. Gyönyörű hegyi tájon keresztül vezetett utunk Korondra, ahol Pál Zoltán tanár úr fogadott bennünket. Nagy sikere volt a kürtöskalács sütésnek, mindenki magának készítette el, sütötte, ízesítette a finom kalácsot. Édességben nem volt hiány ezután sem, egy méhészetbe látogattunk, ahol finomabbnál finomabb mézeket kóstoltunk. A Bucsin- tetőn keresztül megérkeztünk a Gyergyói- medencébe, befutottunk Gyergyószentmiklósra, ahol a főtéren nagy örömünkre még medvét is láttunk. A Lázár Panzió kényelmes szobáiban berendezkedve finom vacsorával zártuk a napot.
Szerdán újabb „természeti csodák” vártak ránk. Először a Békás-szorosba buszoztunk, s egy rövid séta során rácsodálkoztunk a természet ezen kincsére, a Kis-Békás- szorosban tett kitérőnk is nagy sikert aratott a gyerekek körében. A Gyilkos- tónál meghallgattuk a tó legendáját, a Kárpátok keletkezésével ismerkedünk. A Gyergyószentmiklóson elfogyasztott pizza után erőtől duzzadva vágtunk neki a délutáni túránknak. A város fölött 1087 méterre magasodó Csobot- hegyre sétáltunk fel a Szent Anna- kápolnához. Alföldi emberek lévén komoly kihívást jelentett számunkra ez a 7 km- es túra, de a hegytetőről körbepillantva megállapítottuk, hogy megérte az erőfeszítést. A székely zászló alatt kis „leánykórusunk” elénekelte a Székely himnuszt. Kellemesen elfáradva tértünk vissza a panzióba, de azért az esti focimeccset már lelkesen nézte mindenki a TV- ben.
Csütörtökön újabb hosszú nap állt előttünk sok programmal. Szépvízen a Székely Határőr Emlékközpontban érdekes, megható pillanatokat is tartalmazó előadás keretében ismerkedtünk a székelyek történelmével. A lányok éneke könnyeket csalt a szemünkbe. Csíksomlyó következett, majd Nyergestetőre érkeztünk. Borbély András helytörténész várt bennünket, akivel szintén jó kapcsolatot ápol iskolánk, hiszen két alkalommal is tartott előadást Vésztőn a népművészeti táborban. A csata részleteinek megismerése után elhangzott Kányádi Sándor verse, majd az emlékműnél koszorút helyeztünk el, s együtt imádkoztunk a székely szabadsághősökért. Bőséges, finom ebéddel szolgát számunkra a Nyergestetői Történelmi Kávéház. Késő délután indultunk vissza Gyergyószentmiklósra. De még út közben megkóstoltuk a forrás vizét, majd a madéfalvi veszedelem eseményeit is felidézve nemzeti színű szalagot helyeztünk el az emlékműnél. Vacsora után még jól esett egy kis séta Gyergyószentmiklóson, ahol megnéztük a református templomot, a főtéri Szent Miklós- szobrot, a Salamon Ernő Líceum épületét, Erőss Zsolt emléktábláját.
Péntek reggel fájó szívvel köszöntünk el gyergyószentmiklósi vendéglátónktól. Szejkefürdőn Orbán Balázs sírjánál megismerkedtünk a „legnagyobb székely” életével, majd a Mini Erdély Parkban kisvonatoztunk, keresgéltünk a nevezetes épületek makettjei között. Székelykeresztúron a Gyárfás-kúriában Petőfi körtefájánál meghallgattuk az Egy gondolat bánt engemet című verset, majd szalagot kötve emlékeztünk meg Petőfi Sándorról. Segesváron a várat és az Óratoronyban működő múzeumot is felkerestük. Utunk Gyulafehérvárra vezetett, ahol városnéző sétánk végén a Püspöki Székesegyházba látogattunk. Itt temették el többek között Hunyadi Jánost, Bethlen Gábort, Fráter Györgyöt, Izabella királynét, Márton Áront. A Kenyér- hegy mellett elhaladva felidéztük a kenyérmezei csata eseményeit, majd Csernakeresztúron igen ízletes vacsorával zártuk a napot.
A szombat már a hazatérés várakozását is magában hordozta, de még tartogatott ez a nap is érdekességeket. A Mikszáth Kálmán által a „várak királyának” nevezett vajdahunyadi várban töltöttük a délelőttöt. Ebéd után megtekintettük Déva várát felelevenítve Kőmíves Kelemen történetét. Marosillyén megálltunk Bethlen Gábor szülőhelyénél. Délután Aradon megemlékeztünk 1848-49 hőseiről. A Szabadság- szobornál koszorút helyeztünk el, majd közösen imádkozva hálát adtunk kirándulásunkért. Hazafelé vettük az irányt, nyolc órára érkeztünk Vésztőre, ahol már vártak bennünket a szülők.























































































